O IV edycji konkursu

4. Edycja konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław” trwała od 15 kwietnia do 13 listopada 2011. Konkurs wystartował po 2-letniej przerwie w nowej odsłonie, ale ze starą ideą. Celem konkursu było nie tylko wyłonienie najciekawszych pomysłów na film promocyjny o Wrocławiu, ale też zaangażowanie mieszkańców miasta i wszystkich jego miłośników, do wspólnej zabawy. Organizatorzy poszukiwali filmów, które mogłyby reprezentować miasto podczas międzynarodowych konferencji, targów turystycznych i biznesowych.

Konkurs przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów

Liczba filmów zgłoszonych do konkursu była rekordowa – wpłynęło aż 50 prac ! Ostatecznie, do konkursu dopuszczono 46 filmów, a wśród nich znalazło się aż 5 animacji. Zgłoszone filmy miały nie tylko szansę zdobyć nagrody ufundowane przez Biuro Promocji Miasta, przyznawane przez profesjonalne Jury. Partnerzy i sponsorzy 4. Edycji konkursu „Kręć Wrocław” – firma Multimedia Polska oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa, przygotowali dodatkowe nagrody finansowe, które przyznali sami internauci!

Głosowanie Internautów i popularność filmów zgłoszonych do konkursu

Poza nagrodami przyznawanymi przez Jury, organizatorzy zadbali o to, by także mieszkańcy miasta i jego miłośnicy mieli wpływ na to, jak Wrocław będzie promowany w Polsce i na świecie oraz które filmy zostaną nagrodzone. W trakcie głosowania internautów każdy z zainteresowanych mógł oddać swój głos na film, który najbardziej przypadł mu do gustu. W głosowaniu publiczności wzięło ponad 5,5 tysiąca internautów, łącznie oddając prawie 7,7 tysięcy głosów! Okazało się, iż filmy zgłoszone do konkursu spełniły swą promocyjną rolę jeszcze przed ogłoszeniem wyników – łącznie wszystkie filmowe propozycje zostały wyświetlone ponad 215 tysięcy razy na kanale YouTube.pl, a filmowy Wrocław pojawił się nie tylko na ekranach wrocławskich komputerów, ale przekroczył też granice kraju (filmy wyświetlane były m.in. w krajach europejskich, w USA oraz w Australii)!

Gala finałowa

Gala finałowa 4. Edycji konkursu „Kręć Wrocław” odbyła się 13 listopada 2011 r., we wrocławskim kinie Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego. Gala okazała się ogromnym sukcesem – na imprezę przybyło ponad 300 osób – twórcy wraz z rodzinami, mieszkańcy Wrocławia i przedstawiciele wrocławskich mediów. Na imprezie nie zabrakło też gościa specjalnego – wrocławskiego krasnala, który wtargnął na scenę 🙂 Gośćmi gali byli także przedstawiciele festiwali: Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, przedstawiciele sponsorów nagród publiczności oraz przedstawiciele konkursowego Jury.

Nagrody Jury

 • I miejsce i nagrodę główną w wysokości 7000 zł otrzymał film nr 23, autor: Michał Wroński, współautor: Maja Żyłajtys;
 • II miejsce i nagrodę w wysokości 5000 zł otrzymał film nr 46, autor: Szymon Żuczkowski, współautor: Grzegorz Maj;
 • III miejsce i nagrodę w wysokości 3000 zł otrzymał film nr 1, autor: Adrian Łapczyński, współautorzy: Anna Borowiec, Marta Cholupek, Filip Zawadzki;
 • Wyróżnienie zdobył film nr 37, autor: Marcin Harasimowicz.

Zwycięzcy – Nagrody publiczności

 • I miejsce w głosowaniu publiczności i nagrodę w wysokości 3000 zł (ufundowaną przez firmę Multimedia Polska S.A.) otrzymał film nr 38, autor: Paweł Bergandy, współautorzy: Łukasz Kasprzak, Adrian Kasprzak, Maciej Stasiełuk, Marcin Mazurkiewicz;
 • II miejsce w głosowaniu publiczności i nagrodę w wysokości 1500 zł (ufundowaną przez Dolnośląską Szkołę Wyższą) otrzymał film nr 46, autor: Szymon Żuczkowski, współautor: Grzegorz Maj
  Nagrodę specjalną za oryginalne i odważne pokazanie Wrocławskiego Parku Wodnego zdobyli autorzy filmu nr 33, a trzy równorzędne wyróżnienia zostały przyznane autorom filmów nr 10, 30 i 38.

Wszystkie zwycięskie filmy można zobaczyć w zakładce „Zwycięzcy 2011„.

Ciekawostki z 4. Edycji konkursu

Na potrzeby konkursu zorganizowano i przeprowadzono mnóstwo dodatkowych atrakcji i przedsięwzięć, mających na celu promocję konkursu i zachęcenie filmowców do wspólnej zabawy. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 • Plastelinowy spot autorstwa Moniki Kuczynieckiej powstał specjalnie z myślą o promocji konkursu. Spot miał być całkowicie niekonwencjonalny i odbiegający od tego, co na co dzień możemy oglądać w polskich mediach. Bohaterami głównymi zostały niesforne, plastelinowe krasnale, zwiedzające Wrocław! Spot został zrealizowany w technice mieszanej, gdzie tradycyjne ujęcia video ukazujące miasto połączone zostały z poklatkową animacją plastelinowych bohaterów. Autorką spotu jest Monika Kuczyniecka – utytułowana i uznana animatorka, absolwentka poznańskiej ASP, która wyreżyserowała m.in. teledyski: Bang, Bang zespołu Voo Voo oraz Ucieczka z wesołego miasteczka Czesława Mozila. Muzykę do filmu stworzył i wykonał zespół Małe Instrumenty. Uroczysta premiera spotu i spotkanie z autorką, połączone z przeglądem twórczości animatorki, odbyły się 7 czerwca 2011 w Międzyszkolnym Dyskusyjnym Klubie Filmowym we Wrocławiu.
 •  

 • Eventy miejskie z filmowymi krasnalami – w ramach promocji konkursu w miasto wyszły także filmowe krasnale. Brały one udział m.in. w pochodzie juwenaliowym, uczestniczyły w imprezie Europa na Widelcu, były także bardzo aktywne w trakcie festiwalu Nowe Horyzonty. Wszędzie, gdzie krasnale się pojawiały, wywoływały spore zamieszanie i mnóstwo uśmiechów na twarzach przechodniów.
 • Cykl e-warsztatów dla początkujących filmowców – specjalnie, z myślą o młodych, początkujących filmowcach, którzy chcieli wziąć udział w konkursie, ale nie do końca wiedzieli, jak się zabrać za produkcję filmu specjaliści z firmy 3 Kroki oraz Grupy Create Yourself przygotowali cykl e-warsztatów. Celem cyklu była pomoc w stawianiu pierwszych filmowych kroków pokazując, jak niewielkim nakładem można uzyskać profesjonalne efekty.

Zapraszamy do oglądania poszczególnych odcinków e-warsztatów tutaj.


Dziękujemy sponsorom, partnerom i patronom medialnym za współpracę i zaangażowanie przy realizacji 4. Edycji konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”.