Zbigniew Rybczyński o konkursie „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!” objął zdobywca Oscara, twórca teledysków m.in. do piosenek Johna Lennona – Pan Zbigniew Rybczyński, Dyrektor Artystyczny Centrum Technologii Audiowizualnych, w której uczestnicy naszego konkursu mogą wygrać staż.

Prezentujemy nagranie wywiadu z Panem Rybczyńskim, w którym opowiedział o tym, co jego osobiście kręci we Wrocławiu oraz dał bardzo mądrą radę wszystkim uczestnikom konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”. Artysta wyjaśnia również, czego może nauczyć się przyszły filmowiec na stażu w CeTA.

 

Zbigniew Rybczyński
Operator i reżyser filmów animowanych i eksperymentalnych. Po ukończeniu liceum plastycznego przez rok pracował w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, a w 1969 r. podjął studia w PWSFTViT w Łodzi. Był uczestnikiem awangardowej grupy twórczej Warsztat Formy Filmowej. Zawodowo związany był ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie zrealizował wszystkie swoje najważniejsze autorskie dokonania uwieńczone „Tangiem”. Od roku 1983 mieszkał i pracował w USA, gdzie realizował filmy krótkometrażowe i teledyski, m.in. dla Simple Minds, Chucka Mangione, Micka Jaggera i Johna Lennona. Od końca lat 90-tych pracował w Niemczech, gdzie był m.in. wykładowcą w Kolner Kunsthochschule fur Medien. Na początku XXI w. powrócił do Polski. (Źródło: http://www.filmpolski.pl

 

Centrum Technologii Audiowizualnych prowadzi działalność w dziedzinie nowych technologii wizualnych. Zajmuje się realizacją obrazów wielowarstwowych. Upowszechnia wiedzę w zakresie elektronicznych technologii obrazu, tworzy warunki dostępu do nowatorskich technologii, inicjuje i prowadzi prace badawcze związane z realizacją filmową.
CeTA jest jedyną tego typu instytucją w Polsce. Podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
CeTA dysponuje unikatowym pod względem zastosowanych nowatorskich technologii elektronicznych studiem filmowym, do realizacji i compositingu obrazów wielowarstwowych w czasie rzeczywistym, bez postprodukcji. Studio zostało zbudowane według autorskiego projektu Zbigniewa Rybczyńskiego.